Zkuste našich deset tipů a užijte si opravdu komfortní spánek.

Kvalitní postel je základ, ale dodržování těchto pár jednoduchých tipů můžete svůj odpočinek ještě vylepšit.

1. Investujte do kvalitního prostředí v němž spíte

Vaše postel by měla být dostatečně široká a dlouhá a měla by mít odpovídající stupeň tvrdosti, abyste své klouby, boky, ramena a záda nevystavovali nadměrnému tlaku. Kvalitu Vašeho spánku dále prohloubí odpovídající polštář, který Vám správně podpoří krční páteř. Vaše ložnice by měla být chladná – ideální teploty jsou mezi 14°C a 18°C. Měla by být zároveň tmavá, protože světlo si uvědomujete i se zavřenýma očima a protože světlo ve Vašem těle spouští procesy, které vedou k probuzení.

3. Před spaním se uvolněte

Než se uložíte ke spánku, dopřejte si náležitý čas na uvolnění. Vyvarujte se čehokoli, co přináší psychický nebo fyzický stres. Vaše ložnice má být místem odpočinku a spánku. Svou postel proto nepoužívejte k práci, sledování televize ani čemukoli jinému. Snažte se ložnici osvětlit tak, abyste v ní vytvořili útulnou atmosféru.

5. Pokud nemůžete spát, vstaňte!

Jestliže nemůžete usnout, vstaňte a věnuje se nějaké odpočinkové činnosti. Až začnete cítit únavu, vraťte se do postele.

7. Nechoďte spát o hladu

Jídlo je pro Váš pocit pohody i pro Váš spánek velmi důležité. Nechoďte proto spát o hladu, ale zároveň se vyhýbejte pozdním večeřím – budete-li jíst těsně před spaním, prodlužuje to proces trávení. Před spaním je vhodnější najíst se jen lehce, abyste ukonejšili hlad, a raději se těšit na pořádnou snídani.

9. Pozor na nikotin a alkohol

Alkohol a nikotin mají negativní dopad na Váš spánkový režim. Řada studií například prokázala, že hladina nikotinu a alkoholu v krvi výrazně zkracuje fáze hlubokého spánku i snění.

2. Držte se pravidelného rozvrhu

Tím, že budete chodit spát a budete vstávat přibližně ve stejnou dobu, si Vaše tělo navykne na určitý režim. I v případě, že jste šli spát později nebo spali špatně, vyplatí se vstát ve stejnou hodinu jako obvykle. V opačném případě svůj spánkový režim narušíte a riskujete, že budete spát špatně i další noc.

4. Vystavujte se dennímu světlu

Pobyt na denním světle snižuje hladinu melatoninu v krvi, a vy se tak cítíte živější a pohotovější. Se stmíváním se hladina melatoninu zvyšuje a vy začínáte pociťovat únavu. Díky pobytu na denním světle naše vnitřní hodiny snáze regulují potřebu spánku.

6. Pravidelně cvičte

Pravidelným cvičením – provozovaným ideálně třikrát týdně – se fyzicky unavíte a Vaše tělo bude zároveň produkovat látky přispívající k relaxaci. Důsledkem fyzického výkonu je i hlubší a nepřerušovaný spánek, a Vy se tak budete probouzet osvěžení a odpočatí. Ale necvičte těsně před spaním; usínali byste s obtížemi, protože Vaše tělo by nemělo možnost se zklidnit.

8. Omezte nápoje s obsahem kofeinu

Před spaním se vyhýbejte nápojům obsahujícím kofein, včetně kávy a čaje, protože v mozku stimulují centrum bdělosti. Nadměrná konzumace nápojů s obsahem kofeinu ztěžuje usínání a zvyšuje riziko nočního probouzení. Tím se Vám nedostává kvalitního spánku, který Vaše tělo potřebuje.

10. Vyhýbejte se lékům na spaní

Léky na spaní mohou vést k závislosti a neměly by být užívány dlouhodobě. Vždy se poraďte s lékařem, zda neexistuje jiný způsob řešení příčiny Vaší spánkové poruchy.